Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /0/components/com_k2/models/item.php on line 763
wtorek, 14 styczeń 2020 06:08

Kolędowali z zespołem ENEJ

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Grali, śpiewali i „ludzkie serca otwierali”- tak w jednym zdaniu można opisać to, co działo się w miniony piątek, 3 stycznia na scenie Wojewódzkiego Domu Kultury im. J. Piłsudskiego w Kielcach. Wystąpił zespół ENEJ, a razem z nim Radosne Nutki z PSP w Mirowie. Po koncercie przeprowadzono kolejną (piątą z udziałem Radosnych Nutek) zbiórkę pieniędzy na operację serduszka Weroniki Kępas.

Pierwszy, noworoczny weekend rozpoczął się dla Radosnych Nutek, ich opiekunów: Elżbiety Kuźdub i Jana Ulewińskiego wspólnym kolędowaniem z popularnym, polskim zespołem muzycznym ENEJ, reprezentującym muzykę folkową. Uczestniczyli w nim również: Wójt Gminy Mirów Artur Siwiorek oraz bardzo liczna grupa wolontariuszy: nauczycieli- Urszula Stefańska, Agnieszka Kawalec, Joanna Minda, Magdalena Kępas i rodziców Nutek: Renata Nowak, Anita i Piotr Dygas, Małgorzata Kobierska, Katarzyna i Tomasz Sasal, Iwona Zawisza, Agnieszka i Rafał Zych, Iwona Rafalska, Natalia Kaluga, Joanna i Piotr Wójcikowie, Renata i Kamil Guza, Emilia Ciepiela, Monika Kaminik, Irmina i Kamil Seweryn, Żaneta Guz, Dominika Gutkowska, Ewelina i Rafał Michalscy, Sabina i Łukasz Rutkowscy. Koncert kolędowy pt. „Kolędy pod wspólnym niebem” okazał się „ucztą muzyczną dla ucha i ducha”. Było to niezwykle klimatyczne wydarzenie, odwołujące się do tak bliskiej nam wszystkim tradycji kolędowania, podczas którego udało się zebrać środki finansowe dla Weroniki Kępas. Nutki i zebrana w sali publiczność miała możliwość spotkania z pełnymi pasji muzykami, kultywującymi tradycję, odwołującymi się do korzeni. Zespół dał popis swoich muzycznych zdolności i umiejętności. Było uroczyście, podniośle, porywająco i wzruszająco. To niezwykle utalentowane grono muzyków zaprezentowało przed publicznością zgromadzoną w sali koncertowej WDK w Kielcach polskie kolędy i pastorałki w autorskich aranżacjach zespołu, urozmaicone melodiami rodem z Ukrainy. Wyjątkowa okazała się dwujęzyczność śpiewanych utworów. Usłyszeliśmy kolędy w wykonaniu dwukulturowego zespołu, który chce jednoczyć, nawiązywać do tradycji i miłości do drugiego człowieka. Podczas koncertu, w roli muzycznej niespodzianki wystąpiły Radosne Nutki. Pomysł ten stanowił urozmaicenie koncertu i był zaskoczeniem dla publiczności. Nutki Razem z zespołem ENEJ brzmiały koncertowo i efektownie. Występ Nutek razem z innym zespołem folkowym był nich debiutem. Nagrodzony został przez publiczność gromkimi brawami, a na jego zakończenie wokalista i lider zespołu ENEJ- Piotr Sołoducha podziękował młodym artystom za perfekcyjne przygotowanie się do prezentacji muzycznej. Wspólnie wyśpiewane utwory : „Gore Gwiazda” i „Lulajże Jezuniu” sprawiły, że publiczność poczuła się jak w Betlejem, w tę noc, gdy zdarzył się cud. Przepiękna sceneria, niezwykła muzyka, na którą składała się różnorodność instrumentów muzycznych , oryginalne aranżacje śpiewanych utworów, zaskakujące efekty świetlne, stworzyły podczas kolędowania niezwykły , podniosły klimat. Po koncercie sfinalizowano zbiórkę pieniędzy na operację dla Weroniki Kepas, podczas której zebrano ponad 3 000 złotych, a łącznie w pięciu zbiórkach publicznych z udziałem Radosnych Nutek zebrano ponad 37 000 złotych.. Fani zespołu ENEJ, w tym Radosne Nutki, wszyscy wolontariusze i publiczność mogli spotkać się z muzykami, zrobić pamiątkowe zdjęcie, zdobyć autografy.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania zbiórki charytatywnej podczas koncertu i ją wsparli: kieleckiej publiczności, Dyrektorowi WDK im. J. Piłsudskiego Jarosławowi Machnickiemu, wójtowi Gminy Mirów Arturowi Siwiorkowi, wolontariuszom- nauczycielom i rodzicom uczniów PSP im. Św. Jana Pawła II w Mirowie, Komitetowi Społecznemu „Dla serca Weroniki”. Z głębi serca dziękujemy za zrozumienie, niezwykłą ludzką życzliwość , wsparcie finansowe i owocną współpracę „ludziom o wielkich, gołębich sercach”- niezwykłym artystom z Zespołu ENEJ z Piotrem Sołoduchą na czele. Swą postawą, magicznym i energetycznym koncertem pokazali, że wśród gwiazd muzycznych wielkiego formatu świecą najjaśniej, dając przykład innym.

„Kolędowanie pod wspólnym niebem” było wyjątkowym, widowiskowym i wzruszającym spotkaniem kolędników, a energia, radość, szczęście dodawały uroku wspólnie spędzonemu wieczorowi. Ten niezwykły - ciepły, rodzinny, pełen harmonii koncert pozwolił jego uczestnikom przedłużyć świąteczny czas i utwierdził nas w przekonaniu, że warto wykazywać się empatią i wspierać innych w trudnych chwilach. Ta akcja charytatywna i wszystkie poprzednie, z udziałem Radosnych Nutek i opiekunów zespołu, zaangażowanej i licznej grupy wolontariuszy: nauczycieli i rodziców uczniów z PSP w Mirowie, wszystkich ludzi dobrej woli, którzy wzięli w nich udział potwierdziła wypowiedziane kiedyś przez papieża Jana Pawła II słowa:
„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest i nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi” .


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /0/components/com_k2/templates/default/item.php on line 248
Czytany 2081 razy